Úvěrem k bytu snů: Klíčové možnosti financování

Je známý fakt, že v okrese Teplice je poměr bytů v osobním a družstevním vlastnictví značně nevyvážený. Ze statistických údajů ministerstva pro místní rozvoj z roku 2021 vyplývá, že z celkového počtu 22 111 bytů jich 37,5 % spadá do družstevního vlastnictví, a pouhých 5,5 % do vlastnictví osobního. Zbytek bytů je obecních a bez zjištěného vlastnictví.

V tomto článku jsme psali o rozdílech mezi jednotlivými typy vlastnictví. Dnes se tedy podíváme na to, jakými způsoby lze kupní ceny obou typů vlastnictví financovat prostřednictvím úvěru.

Byt v osobním vlastnictví.

Nejčastěji vhodným způsobem financování kupní ceny bytu v osobním vlastnictví zůstává hypoteční úvěr, tedy úvěr se zástavou nemovitosti. Banky a stavební spořitelny, které hypoteční úvěry poskytují, nejprve posoudí bonitu klienta z pohledu příjmů, výdajů, bankovních a nebankovních registrů a životní situace. 

Následně prostřednictvím bankovního odhadce posoudí hodnotu zástavy a její způsobilost pro tento účel. Pokud jste v roce žádosti o hypoteční úvěr nedovršili věku 36 let, poskytne vám banka až 90 % LTV, tedy 90 % výsledné hodnoty zástavy. Žadatelům nad 36 let věku může banka poskytnout až 80 % LTV. 

V současné chvíli doporučujeme nespoléhat se na to, že bankovní odhad potvrdí požadovanou kupní cenu nemovitosti. Mějte prosím na paměti, že částku nad rámec vypočteného LTV budete muset pokrýt z vlastních zdrojů, případně bude potřeba do zástavy banky vložit další nemovitost určenou k bydlení (např. byt rodičů).

Podívejte se na modelový příklad:

Byt v družstevním vlastnictví.

Pokud uvažujete nad koupí bytu v družstevním vlastnictví, mějte na paměti, že hypotečním úvěrem váš záměr nezafinancujete. Tedy, alespoň ne přímo.

Nikdy se nestanete majitelem bytové jednotky. Stanete se vlastníkem družstevních práv, které jsou spojeny s nájmem bytu, který jste si vyhlédli. Na listu vlastnictví i po převodu bytu, resp. po převodu družstevních práv k bytu, zůstane vlastníkem nemovitosti družstvo, od kterého svolení se zástavou nezískáte.

Financovat koupi družstevního bytu ale můžete dvěma způsoby:

Prvním způsobem je úvěr ze stavebního spoření. Pro kladné vyřízení žádosti nemusíte být nutně klientem stavební spořitelny (dále jen „SS“) několik let předem a pravidelně spořit. SS vám poskytne v první fázi překlenovací úvěr, a to až do výše 3,5 mil. Kč se splatností až 25 let, v závislosti na výběru a metodiky dané SS.

Druhým způsobem financování kupní ceny družstevního bytu je překvapivě hypoteční úvěr. Bance pouze poskytnete vhodnou jinou nemovitost v osobním vlastnictví ke zřízení zástavy. Může jí být rodinný dům, byt rodičů, stavební pozemek nebo dokonce, v některých případech, rekreační objekt, který bude splňovat kritéria banky (přiděleno č. ev., k celoročnímu užívání, připojení na vodu a elektřinu). Banka se v takovém případě opět bude řídit ukazatelem LTV vysvětleným výše.

Pro úplnost doplníme, že hypotečním úvěrem financovat družstevní byt lze (u některých bank) za podmínky, že jej bude možno do 1 roku od poskytnutí hypotečního úvěru převést do osobního vlastnictví. K poskytnutí úvěru budete potřebovat potvrzení příslušného družstva.

Při posuzování žádosti o jakýkoliv úvěr banky postupují do 30. 6. 2023 dle ukazatelů DTI a DSTI, tedy jednoduše řečeno – míry maximální zadluženosti vůči příjmům. Více se můžete dočíst zde.

ČNB od 1. července 2023 zmírnila podmínky pro získání hypotéky, a to deaktivací ukazatele DSTI. Bankovní rada ČNB po svém zasedání potvrdila platnost zbylých ukazatelů, tedy LTV a DTI. Nadále tedy platí, že celkové zadlužení žadatele o hypotéku staršího 36 let nesmí překročit 8,5násobek jeho čistých ročních příjmů. U lidí pod 36 let je to 9,5násobek ročních čistých příjmů.
Zasedání bankovní rady ČNB dne 1. 6. 2023

Ať už zvažujete koupi jakékoliv formy vlastnictví, doporučujeme vám nejprve se obrátit na zkušeného finančního poradce, který s vámi projde vaše finanční možnosti. Pokud ve svém okolí nikoho takového neznáte, můžeme vám s klidným svědomím doporučit paní Ing. Hanu Wagnerovou, se kterou ke spokojenosti našich klientů spolupracujeme již několik let.

Máte k tomuto tématu otázku? Napište nám.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Google s ochranou soukromí a podmínkami používání.