Bez zubaře, Bez učitele, Bez ševce, Bez… Bez realitky! Část I.

Fenomén jménem „bez realitky“

Ruku na srdce. Každý máme občas pocit, že něco zvládneme lépe, než ten druhý. I proto je pro mě přijatelné, že mnoho prodávajících nejdříve zkusí prodat často svůj celoživotně budovaný majetek s vlastní pomocí, bez předchozích zkušeností. Pokud bych hledala důvody, proč se tomu tak děje v 50% všech obchodovaných nemovitostí, zabrousila bych ke zkušenostem, které jsem jako hypoteční poradce sbírala v době, kdy jsem řešila potřeby kupujících při vyžizování úvěrů na bydlení. Ale o tom v jiném článku…Nyní chci hlavně poukázat na čas a povinnosti, které musíte podstoupit, abyste prodej nemovitosti mohli zrealizovat.

PŘÍPRAVA

Definice stavu nemovitosti. Hned poté, co ve vás uzraje myšlenka svou nemovitost prodat, byste měli detailně znát stav nemovitosti, zejména ten právní. Ušetříte si tak spousty času a starostí, kdy toto budete muset řešit, až najdete kupujícího. Takže si připrate aktuální originál listu vlastnictví a jdeme na to: zástavní právo, právo zcizení a zatížení, věcné břemeno, památkově chráněné území, kontrola vlastnictví pozemků, nezapsaná stavba, vlastnictví příjezdové cesty, ochranná pásma… 

Časová náročnost 1-5 hodin

Náprava. U nejednoho obchodu jsem kontolou zjistila, že pozemek pod domem má úplně jiného vlastníka. Nebo u dalšího, že majitelkou jediné příjezdové cesty je osoba po smrti bez dědiců. O černých stavbách ve velké míře případů ani nemluvím. Náprava, která je nutná pro financování takové nemovitosti hypotékou, je časově velmi náročná. 

Časová náročnost 5-50 hodin

Priority. Je pro vás důležitější prodat výhodněji, nebo upřednostníte rychlý prodej klidně prvnímu zájemci? 

Časová náročnost 1 hodina

Stanovení ceny. S největší pravděpodobností nebudete ihned tušit, za jakou částku je vhodné danou nemovitost nabízet. První kroky tedy povedou na nějaký z inzertních serverů, kde budete hledat ve vaší lokalitě podobné typy nemovitostí. Pokud zde nenajdete odpověď, využít můžete aplikaci pro stanovení tržní ceny nebo si nechat vypracovat tržní odhad nemovitosti. Mimochodem, na téma Odhady a jejich rozdělení, jsem sepsala ČLÁNEK, KTERÝ SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE>> 

Časová náročnost 3 hodiny

Pořízení fotodokumentace. Jednoduše. Katalogová fotka se správnou kompozicí vždycky přitáhne větší pozornost, než rozmazaná, tmavá fotka z mobilu. Pokud se sami nevěnujete focení architektury, tuto samostatnou disciplínu určitě zadejte odborníkovi, který se vyzná v ISO, expozičním čase, HDR a jiných hodnotách, díky kterým vznikají fotografie, které prodávají

Časová náročnost 1-4 hodiny

Příprava prodejního textu. Pracujte s kombinací faktů, emocí, přidaných hodnot a snažte se navodit pocit určité výjimečnosti nabídky, aby mezi ostatními vynikala nejen svou vizuální prezentací.. 

Časová náročnost 2 hodiny

INZERCE

Inzerce na servery. Abyste mohli prodat za slušné peníze, měli byste nemovitost nabídnou na takovém portálu, který je nejnavštěvovanější, ne bezplatný. Na nejnavštěvovanějších portálech se zvyšuje vaše šance ke shlédnutí inzerce většímu počtu zájemců a ruku v ruce s tím jde i příležitost, že nebudete na kupujícího čekat léta, nebo zlevňovat z ceny. 

Časová náročnost 2 hodiny

Platba za zveřejnění inzerátu. 

Uvedené ceny jsou bez DPH. Zvýraznění znamená obnovení a přesunutí inzerátu na přední pozici v dané kategorii. Pozice Tip regionu je služba, která inzerát drží na prvním místě na všech stránkách procházení dané kategorie. Nejnavštěvovanějším realitním serverem v Ústeckém kraji jsou Sreality. 

Časová náročnost 3 hodiny.

PROHLÍDKY

Příprava na prohlídku. S každou prohlídkou strávíte minimálně hodinu času. Samotná prohlídka zabere cca 30 minut, počítejte ale s před-prohlídkovou přípravou, např. s vyvětráním, a pak také s dojezdem.

Časová náročnost 1 hodina

Materiály. Když hledáme s klienty nemovitost, procesně vždy několik prohlídek skloubíme do jednoho dne. Je přinejmenším příjemné, pokud si z prohlídky odnášíme materiály, do kterých se můžeme později podívat a v klidu je prostudovat. Že materiály poskytuje pouze hrstka makléřů je věc druhá. Vy si ale připravte PENB, nájemní smlouvu, stanovy, evidenční nebo výpočtový list, bezdlužnost, list vlastnictví, půdorysy, projektovou dokumentaci, ideálně vždy v kopii pro jednotlivé zájemce. 

Časová náročnost 3-5 hodin

Prohlídka. Průměrně nemovitost navštíví 20 zájemců, než získáte finálního kupujícího. Bude ideální zjistit, než si s někým „plácnete“, jak bude dotyčný financovat kupní cenu, jak a kdy si představuje předání nemovitosti a jak si představuje celý proces. 

Časová náročnost 21 hodin

Gratuluji vám, že jste našli zájemce. Teď teprve začne ta skutečná zábava s přípravou dokumentace k převodu. 

To až v další části článku příště…

Dostali jste se do slepé uličky a kupujícího stále nemáte? Napište nám.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Google s ochranou soukromí a podmínkami používání.